Учество на натпревари и освоени награди 2019/2020

Училишни натпревари по француски јазик

На  училишниот натпревар за Олимпијади на 12.02.2020 год. учениците ги постигнаа следните резултати:

  • прво место – Петра Кантурска IX-3 одд.
  • второ место – Сара Бурнеска IX-2 одд.
  • трето место – Јована Максимовска IX-1 одд.

На училишниот натпревар за Писмен состав:

  • прво место- Сара Стефанова VIII-3 одд.
  • второ место – Марта Стојковска  VIII-3 одд.
  • трето место – Гала  Додевска VIII-3 одд.

Училишен натпревар по математика

На училишниот натпревар по математика учениците ги постигнаа следните резултати:

III одд.

  • 1 награда - Андреј Тошевски
  • 2 награда - Доротеа Барбутова
  • 3 награда - Јована Жарки

IV одд.

  • 1 награда - Павел Зафировски
  • 2 награда - Ангел Биндев
  • 3 награда - Јована Михајлова

V одд.

  • 1 награда - Александра Митеска
  • 2 награда - Натали Ценавска
  • 3 награда - Андреј Цветковски

VI одд.

  • 1 награда - Ана Радеска
  • 2 награда - Ива Бошеска
  • 3 награда - Ангела Ристовска

VII одд.

  • 1 награда - Мила Петреска
  • 2 награда - Даријан Атанасовски
  • 3 награда - Сара Митевска

VIII одд.

  • 1 награда - Миа Драгниќ
  • 2 награда - Марта Стојковска
  • 3 награда - Марија Митовска

IX одд.

  • 1 награда - Милијана Стојановиќ
  • 2 награда - Марија Станчева
  • 3 награда - Андреј Ламбевски

Општински натпревар по географија

На 09.02.2020 год. се одржа општински натпревар по географија. Учениците ги постигнаа следните резултати:

VI одделение:

  • прво место – Филип Живков  VI-1 одд.
  • прва награда – Марко Колевски VI-6 одд.
  • прва награда – Деа Јаначковска VI-2 одд

VII одделение:

  • прва награда – Катерина Иванова VII-6 одд.
  • втора награда – Сара Костова  VII-1 одд.
  • втора награда – СофијаТасиќ VII-6 одд.

VIII одделение:

  • трето место -Марија Поповска VIII-1 одд.
  • прва награда – Гала Додевска VIII-3 одд.

Сите ученици продолжуваат на регионален натпревар.

Ментори: Марина Кујунџиева, Ане Аврамовска и Јулијана Максимовска

Општински натпревар по физика

Општинскиот натпревар по физика се одржа на  01.02.2020 год. во ООУ„Блаже Конески“.
Со награда од државен натпревар минатата година (2018/2019) директно се пласирани учениците: Стојановиќ Милијана  IX-4 одд. Стефановска Мариела IX-4 одд. и Станчева Марија IX-3 одд.
Од општинскиот натпревар(2019/2020) се пласираа: Давитковска Марија IX-2 одд., Соколовска Тамара IX-3 одд., Блажева Ивана, Мицева Нена, Коцева Теодора, Џуговска Ања од VIII-1 одд., Христовска Анастасија, Додевска Гала, Стојковска Марта од VIII-3 одд. и Кочов Димитри, Митовска Марија, Драгниќ Миа од VIII-4 одд.
Ментор: Жаклина Колевска

Натпревар по физика

Ученичката Марија Станчева од IX-3 одд. освои петто место на деветтиот натпревар по физика, организиран од Private Kemal College, одржан на 14.12.2019 год. Ментор: Жаклина Колевска

Училишен натпревар по географија

На 23.12.2019 година, во нашето училиште се одржа училишен натпревар по географија.

Учениците ги постигнаа следните резултати:

  VI одделение:

  • 1 место -  Марко Колевски VI-6 одд.
  • 2 место  – Деа Јаначковска VI-2 одд.
  • 3 место – Филип Живков VI-1 одд.

VII одделение:

  • 1 место – Катерина Иванова VII-6 одд.
  • 2 место – Сара Костова VII-1 одд.
  • 3 место – Софија Тасиќ VII-6 одд.

VIII одделение:

  • 1 место – Марија Поповска VIII-1 одд.
  • 2 место – Леа Јанковска  VIII-1 одд.
  • 3 место – Гала Додевска   VIII-3 одд.

Училишен натпревар по биологија и природни науки

На 17.12.2019 година во нашето училиште се одржа училишен натпревар по биологија и природни науки.

Учениците ги постигнаа следните резултати:

V одделение

  • I награда: Мила Блажева
  • II награда:Марко Панчевски
  • III награда:Константин Брајаноски

Наставник: м-р Ирина Шорева

VI одделение

  • I награда: Марко Колевски
  • II награда: Дамјан Илиоски
  • III награда:Ана Радеска

Наставник: Весна Јорданова

VII одделение

  • I награда: Теона Треневска
  • II награда: Даријан Атанасовски
  • III награда:Катерина Иванова

Наставник: Весна Јорданова

VIII одделение

  • I награда: Марија Поповска
  • II награда: Гала Додевска
  • III награда:Андреја Пејковска

Наставник: Цветанка Малческа

IX одделение

  • I награда: Мариела Стефановска
  • II награда: Марија Станчева
  • III награда: Ангела Зимбакова

Наставник: Цветанка Малческа

Училишен натпревар по физика

На училишниот натпревар по физика што се одржа на 06.12.2019 година учениците ги постигнаа следните резултати:

IX одд.:

  • 1 место, Милијана Стојановиќ, IX-4 одд.
  • 2 место, Марија Станчева,  IX-3 одд.
  • 3 место, Мила Трајановска, IX-1 одд.
VIII одд.:
  • 1 место, Ивана Блажева, VIII-1 одд.
  • 2 место, Миа Драгниќ, VIII-4 одд.
  • 3 место, Гала Додевска, VIII- 3 одд.

Ноември-Месец на науката 2019

На ден 16.11.2019 година на манифестацијата „Ноември-Месец на наука 2019“ во организација на Македонско биолошко друштво и Природно математички факултет од Скопје, во групата природни науки од прво до шесто одделение, трето место за изведување на експеримент освои ученичката Нина Панчевска од III-2 одд., ученикот Марко Панчевски од V-4 одд. освои втора награда, а ученикот Филип Добковски од III-1 одд. доби сертификат за учество.
Во областа биологија ученичките Екатерина Атанасова од VII-4 одд. освои трето место со обермаеров тест и ученичката Пела Серафимов од VII-1 одд. исто така освои трето место со микроорганизми/бактерии.

Училишен натпревар по француска писменост

На училишниот натпревар по француска писменост прво место освои ученичката Ена Велеска од VII-6 одд и второ место ученикот Кристијан Дамјановски од VII-3 одд.

Општински натпревар ППЗ

На 05.11.2019 година се одржа 35 општински натпревар по ППЗ. Екипата од ООУ„Лазо Ангеловски“, составена од учениците Анастасија Симовиќ, 9 – 5 одд. Теодора Коцева, 8 – 1 одд. и Стефанија Минова 8 – 1 одд. имаа успешно учество, под менторство на наставникот по физика  Жаклина Колевска.